پنج شنبه, ۲۹ شهریور , ۱۳۹۷ - 2018 September 20
كدخبر: 1777 نویسنده:سردبیر تاريخ:۱۷ دی ۱۳۹۶

حادثه دلخراش در ساختمان بدون مجوز در روستای بهارستان جم/چهار کارگر افغان زیر آوار در بین بتن‌ها خفه شدند/انتقاد شدید از نبود امکانات و تجهیزات امدادی+تصاویر

ندای جم: پیش از ظهر امروز به دلیل ریزش سقف یک ساختمان در عملیات بتن‌ریزی در روستای بهارستان واقع در بخش مرکزی شهرستان جم که گفته می‌شود فاقد مجوز بوده، سبب جان‌باختن چهار کارگر تبعه افغانستان شد.

به گزارش ندای جم، پیش از ظهر امروز به دلیل ریزش سقف یک ساختمان در عملیات بتن‌ریزی در روستای بهارستان واقع در بخش مرکزی شهرستان جم، چهار کارگر تبعه افغانستان جان باختند.

بر اساس این گزارش، به دنبال ریزش سقف طبقه دوم این ساختمان که منجر به فرو ریختن کل ساختمان شد سه کارگر و یک نگهبان ساختمان که از اتباع افغانستان بودند زیر آوار مانده و جانشان را از دست دادند.

شاهدان عینی به خبرگزاری فارس در شهرستان جم اعلام کردند که بعد از تلاش‌های دو ساعته امدادگران هلال‌احمر و با حضور اورژانس، آتش‌نشانی و نیروی انتظامی، کارگران بی‌جان اتباع خارجی را از زیر آور خارج کردند.

دهیار روستای بهارستان امروز در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری فارس در شهرستان جم اظهار داشت: ساعت ۱۰ امروز یکی از اهالی روستای بهارستان در باغ خصوصی خود در حال بتن‌ریزی بود که متاسفانه به دلیل ریزش سقف، چهار کارگر افغان جانشان را از دست دادند.

وی با بیان این که عملیات بتن‌ریزی این ساختمان بدون مجوز انجام شده، افزود: این ساختمان در باغ خصوصی بوده و مکان آن هم طوری بوده که در دید عمومی قرار نداشته است تا جلوی تخلف گرفته شود.

حسین یاراحمدی تصریح کرد: چهار تبعه افغان، زیر آوار جانشان را از دست دادند و پس از این که نیروهای امدادی اجسادشان را از زیر آوار بیرون کشیدند، فاقد علائم حیاتی و تنفسی بودند.

دهیار روستای بهارستان شهرستان جم با بیان این که اورژانس و نیروهای امدادی و امنیتی به موقع در صحنه حاضر شدند افزود: در این حادثه مهمترین مشکل در خصوص امدادسرانی، امکانات پیشرفته امداد و نجات بود که برخی امکانات در شهرستان جم وجود ندارد.

وی ادامه داد: معاون فرماندار شهرستان جم و بخشدار مرکزی نیز بلافاصله پس از اطلاع از این اتفاق در صحنه حاضر شدند اما طولانی‌شدن آواربرداری به دلیل نبود امکانات و تجهیزات دستگاه‌های امدادی، شانس زنده‌ماندن این افراد را کاهش داد.

چهار کارگر افغان زیر آوار در بین بتن‌ها خفه شدند
رییس جمعیت هلال احمر شهرستان جم گفت: چهار کارگر افغان زیر آوار در بین بتن‌ها خفه شده بودند و وقتی که از زیر آوار بیرون آورده شدند، متاسفانه جانشان را از دست دادند.

احمد یزدانی امروز در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری فارس در شهرستان جم با بیان اینکه کار امداد رسانی و آوار برداریدر روستای بهارستان شهرستان جم پس از ریزش سقف یک ساختمان دو طبقه بعد از دو ساعت به اتمام رسید، گفت: کارگران در این ساختمان در حال بتن‌ریزی بودند که به دلیل عدم استحکام ساختمان و فشاری که به این ساختمان وارد شده بود سقف از وسط  شکسته و پس از ریزش کامل ساختمان، چهار کارگر در زیر آوار قرار گرفتند.

وی با بیان این که در این حادثه نیاز مبرم به حضور لودر و بولدوزر بود، افزود: متاسفانه هلال احمر و دیگر دستگاه‌های امدادی شهرستان جم این دستگاه‌ها را ندارند و در این حادثه لودر شهرداری شهر جم برای کمک به آواربرداری به روستای بهارستان اعزام و عملیات آواربرداری را انجام داد.

رییس جمعیت هلال احمر شهرستان جم تصریح کرد: نیروهای امدادی هلال احمر شهرستان جم در حالی که از وجود خیلی از امکانات و تجهیزات محروم هستنند تمام تلاش خود را برای آواربرداری و امدادرسانی در این حادثه انجام دادند.

یزدانی ادامه داد: چهار کارگر افغان زیر آوار در بین بتن‌ها خفه شده بودند و وقتی که از زیر آوار بیرون آورده شدند، متاسفانه جانشان را از دست دادند.

یزدانی با بیان این که در این حوادث باید مدیریت بحران، قوی و هماهنگ عمل کند گفت: در شهرستان جم با توجه به موقعیت کوهستانی و شرایط ویژه این شهرستان، باید دستگاه‌های امدادرسان تقویت شوند تا در چنین حوادثی بتوانند بدون فوت وقت و با داشتن تجهیزات مناسب، امدادرسانی و آواربرداری انجام دهند.

جزییات حادثه امروز از زبان مسئول اورژانس ۱۱۵ شهرستان جم

حسین محمدی امروز در حاشیه حادثه ریزش ساختمانی در روستای بهارستان شهرستان جم در گفت‌وگو با ندای جم اظهار داشت: پیش از ظهر امروز به دنبال تماس با مرکز اورژانس ١١۵شهرستان جم مبنی بر وقوع حادثه ریزش سقف ساختمان در حال کار و زیر آوارماندن چهار تبعه افغان، بلافاصله دو کد امبولانس شهری پایگاه‌های جم و بهارستان به فاصله ۶ دقیقه بعد از تماس به عنوان اولین نیروهای امدادی در صحنه حادثه حاضر شدند .

وی افزود: حجم آمار با توجه به وسعت کم محل حادثه بسیار بالا و افراد حبس‌شده زیر آوار در دید نیروهای امدادی نبودند که بلافاصله بعد از اورژانس ١١۵، نیروهای آتش‌نشانی و امداد هلال احمر وارد صحنه شده و عملیات آواربرداری شروع گردید.

مسوول اورژانس ۱۱۵ شهرستان جم تصریح کرد: به دلیل موقعیت و وضعیت ساختمان، خطر ریزش مجدد آوار وجود داشت که سبب شد عملیات آواربرداری و نجات را با کندی سرعت مواجه کند.

محمدی با بیان این که اولین تبعه مدفون شده یک ساعت بعد از شروع عملیات از زیر آوار که بیشتر بتون تازه و نرم بود خارج شد، عنوان کرد: وی فاقد علایم حیاتی بود و عملیات احیا نیز به دلیل صدمات سطح بالا به سر،گردن و قفسه‌سینه موفقیت‌آمیز نبود و در عرض یک ساعت بعد  سه نفر کارگر دیگر از زیرآوار خارج گردید که متاسفانه همه در اثر شدت جراحات فوت شده بودند.

وی ادامه داد: عملیات امداد و نجات ساعت ١٣:۴۵ پس از خروج همه محبوس‌شدگان از زیر آوار و پس از بازدید دادستان جم به پایان رسید و متاسفانه هر چهار کارگر تبعه افغان به دلیل حجم بالای آوار قبل از آواربرداری جان باخته بودند.

مسوول اورژانس ۱۱۵ شهرستان جم با اشاره به این که همکاری ارگان‌های اورژانس ١١۵، هلال احمر ، آتش‌نشانی ، نیروی انتظامی و شهرداری کاملا مشهود بود اضافه کرد: آن چه که بیشتر از همه در این حادثه وجود و نیازش احساس شد امکانات پیشرفته آواربرداری و امداد و آموزش‌های حرفه‌ای در این زمینه است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

  •