پنج شنبه, ۲۹ شهریور , ۱۳۹۷ - 2018 September 20
كدخبر: 1585 نویسنده:سردبیر تاريخ:۱۸ شهریور ۱۳۹۶

خواب سنگین متولیان فرهنگی/ جوانان جمی از کمبود شادی رنج می برند

ندای جم، امروزه شادی مردم نقش موثری در همه ی حوزه ها دارد و با نشاط بودن جوانان زمینه رشد و پیشرفت هر شهر و روستا را سبب می شود.

به گزارش ندای جم،جوان شاد زمینه ی ایجاد جامعه ای پر نشاط را فراهم می کند و توجه مسئولان به شادی جوانان بسیار حائز اهمییت است. موضوعی که در شهرستان جم و استان بوشهر زیاد به آن توجه نمی شود.

بررسی میدانی خبرنگار ندای جم حکایت از آن دارد که جوانان جمی از کمبود نشاط و شادی برخوردار هستند و مسئولان مربوطه نیز اقدام قابل قبولی برای شادی و ایجاد تحرک و فعالیت آنها انجام نداده اند.

کمبود نشاط و شادی در بین جوانان جمی یکی از دلایل قوی برای بروز افسردگی در بین جوانان است که موجب ایجاد برخی ناهنجاری ها نیز می شود.

مطمئنا جوانان جمی نیز همچون سایر جوانان کشور که از سرمایه های اصلی کشور هستند به دنبال شادی و تخلیه ی غرور جوانی هستند اما وقتی شادی و برنامه ای در این شهرستان ۷۰ هزار نفری وجود ندارد تبدیل به یک چالش و بروز خشم و عصبانیت در بین آنها خواهد شد.

مشکل ایجاد شادی برای جوانان در کل کشور کاملا نمایان است به طوری که آیت الله علم الهدا نماینده ولی فقیه در استان خراسان رضوی می گوید: دروغ می گویند که به فکر شادی جوانان هستند، فکر سرنوشت جوان نیستند.

به گفته اکثر کارشناسان و امامان جمعه کشور به خوبی شادی در جامعه نهادینه نشده است و میطلبد مسئولان برای حل این موضوع بسیار مهم اقدامی موثر انجام دهند، بی تردید جوانان شادتر جامعه ای سالم تر را به همراه خواهد داشت.

در استان بوشهر با وجود صنایع عظیم نفت و گاز و پتروشیمی ها باید نگاه ویژه ای به جوانان این استان شود اما بر خلاف وعده ها و صحبت ها، شاهد بی مهری به جوانان حاشیه خلیج فارس هستیم.

عسلویه به عنوان پایتخت انرژی کشور در استان بوشهر واقع است اما در قبال وجود این صنایع غول پیکر چه گامی برای شادی جوانان برداشته شده است؟ تا چه اندازه مشکلات جوانان این استان رفع شده؟ در خصوص اشتغال جوانان چه کاری صورت گرفته است؟

در شهرستان جم طی سال های اخیر برنامه های شاد و جشن تعداد آنها در تک رقمی مانده و عملا هیچ برنامه ای برای شادی جوانان اجرا نمی شود.

حضور تیم فوتبال پارس جنوبی جم در رقابت های لیگ برتر سبب شده تا در بازی های خانگی، شور و نشاطی خوب در سطح شهرستان جم به وجود بیاید و فوتبال دوستان شهرستان های عسلویه، دیر، کنگان و مرکز استان نیز تا حدودی در نشاط جمی ها شرکت می کنند.

اما قطعا باید توجه بیشتری به حوزه ی جوانان شود. در شهرستان جم پتانسیل های خیلی خوبی وجود دارد که مسئولان می توانند با استفاده از آنها زمینه شادی جامعه را در بام فرهنگی استان بوشهر مهیا کنند.

شهرک های توحید، تندگویان و پردیس که مستقر در جم هستند برنامه های با کیفیت مناسبی با حضور چهره های ملی در شهرستان جم برگزار می کنند اما این مراسم ها خصوصی می باشد و مردم عادی نمی توانند در این جشن ها حضور پیدا کنند.

در دهه ی کرامت و حالا که اعیاد قربان گذشت و غدیر آمد، مسئولان جم پاسخ دهند چند برنامه شاد برای جذب و شادی جوانان در شهرستان جم برگزار کرده اند؟

در زمان کنونی  تنها شادی جوانان به به حضور  تیم پارس جنوبی در لیگ برتر است و در کنار آن جمعیت چند صد نفری ای که عصر های جمعه با حضور در اتوبان جم به سیراف به حرکات دیدنی موتور سنگین سواران می پردازند.

با توجه به نزدیکی به ماه محرم و صفر عملا دو ماهی امکان اجرای برنامه های شاد وجود ندارد اما طی ماه ها و سال های اخیر نیز مسئولان هیچ تلاشی برای ایجاد جامعه ای شاد انجام نداده اند.

متاسفانه روز به روز جوانان از تفریحات سالم دور می شوند و این موضوع به دلیل سهل انگاری و عدم برنامه ریزی مناسب مسئولان است. مدیران  و مسئولانی که تنها خدمات خود را به آسفالت جاده ها و کلنگ زنی ها دل بسته اند و هیچگاه برای شادی جوانان دست بکار نشده اند.

ترویج شادی حلال از ضروریات جامعه است و نگاه دولت روحانی نیز به این موضوع مثبت بوده اما اینکه در استان بوشهر و شهرستان جم جوانان از کمبود شادی رنج می برند مسئله ای است که باید مسئولان در خصوص آن برنامه ریزی بهتری داشته باشند.

نقد اساسی به مسئولان فرهنگی شهرستان جم و به تبع استان بوشهر است که به نظر می رسد طی سالیان اخیر در خوابی سنگین و عمیق فرو رفته اند و گویا قصد ندارند از این خواب شیرین زمستانی بیدار شوند.

باید دید آیا مسئولان دولتی و فرهنگی استان بوشهر می توانند با تدبیر، زمینه شادی جامعه و به خصوص قشر جوان را  مهیا کنند یا خیر؟

4 پاسخ به خواب سنگین متولیان فرهنگی/ جوانان جمی از کمبود شادی رنج می برند

 1. جوان جمی :

  متاسفانه هیچکدام از مسئولین به فکر جوانان و نوجوانان نیست. در شهرستان جم هر ماه خوانندگان پاپ در شهرک های شهر جم کنسرت برگزار می کنند و جوانان جمی از رفتن به کنسرت محروم هستند. این همه تبیعض بین جوانان جمی و شهرکی آخر تا به کی باید باشد؟ چرا مسئولان هیچ کاری انجام نمی دهند؟

 2. جمی :

  در زمانی که عبدالله نادری فرماندار جم بود حداقل چندتا جشن خیلی خوب و با حضور خوانندگان مطرح کشوری و مجریان ملی در پارک چگاسه و ورزشگاه برگزار شد ولی از زمانی که فتح الله نوروزی فرماندار شده هیچ جشن درست و حسابی ای در جم اجرا نشده و اگرم اجرا شده همش با سخنرانی خود مسئولین همراه بود و اصلا نمی شد بهشون گفت جشن…
  من خودم هر جور شده بلیط کنسرت خوانندگانی که در شهرک برنامه اجرا می کنند رو جور می کنم ولی واقعا برای دیگر جوانان ناراحتم که نمی تونن بیان و شاد باشند. این یک مشکل بزرگ است که باید مسئولان شهرستان با مجموعه نفت با تعامل این موضوع را حل کنند.
  الان در دورانی هستیم که پالایشگاه فجر جم حرف مسئولین ما را قبول ندارد وگرنا در زمان نادری که اینجوری نبود خدایش….

 3. موسی :

  درود، باید تدارکات لازم انجام شود تا جوانان و نوجوانان جمی نیز از شادی ها استفاده کنند. متاسفانه محدود شدن جشن های شهرک های توحید، تندگویان و پردیس سبب شده تا جوانانی که از اجرای جشن باخبرند برای ورود به مراسم با حراست درگیر شوند. نکته ای دیگر این است که مسئولان فرهنگی شهرستان عملکرد ضعیفی داشته اند. مسئولان فرهنگی ما فکر می کنند با برگزاری دعای ندبه هر هفته کار بزرگی انجام می دهند در حالیکه در اکثر این چنین برنامه ها جوانان و به خصوص نوجوانان حضور نمی یابند.
  باید با همفکری مسئولان آموزش و پرورش و دیگر نهاد های فرهنگی و انقلابی برنامه های شاد خوب و با کیفیتی که زمینه جذب جوان و نوجوان را داشته باشد برگزار شود.

 4. آگاه :

  شورای فرهنگ عمومی شهرستان جم کارش چیه؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

 •