چهارشنبه, ۲۸ شهریور , ۱۳۹۷ - 2018 September 19
كدخبر: 1703 نویسنده:سردبیر تاريخ:۲۰ آبان ۱۳۹۶

شهرستان جم و انبوهی از اتباع بیگانه غیرمجاز/ مسوولان فکری به حال قطب هم‌جوار پایتخت انرژی ایران کنند/ رد پای اتباع بیگانه در اکثر جرائم جم/ حضور افغان ها در جم نگران کننده است!

ندای جم،شهرستان جم نگین از جمله شهرستان هایی است که ممنوعیت ورود افاغنه و دیگر اتباع بیگانه را ندارد و به همین دلیل باعث شده تا مهاجرت افغان‌ها به این شهرستان جنوبی کشور که موقعیت استراتژیک و راهبردی دارد افزایش یابد که نیازمند این است که مسوولان، فکری به حال قطب هم‌جوار پایتخت انرژی ایران کنند.

به گزارش ندای جم، شهرستان جم واقع در استان بوشهر یکی از مناطق حساس کشور است و وجود بزرگترین پالایشگاه گاز خاورمیانه در این شهرستان و همچنین همجواری و فاصله نزدیک با قطب انرژی و اقتصاد کشور ، جم را یکی از شهرستانهای مهم کشور ساخته است.

شهرستان جم پذیرای بیش از  ۱۵ هزار نفر از کارمندان نفت و گاز و پتروشیمی‌های منطقه است و اکثر کارمندان و مسوولان نفت و گازی در جم ساکن هستند.

جم به ایرانی کوچک مشهور است و از اکثر نقاط کشور چندین نفر ساکن این شهرستان هستند اما روند افزایش تعداد اتباع بیگانه در این شهرستان کوچک، بسیار نگران کننده است.

نگین سبز جنوب استان بوشهر از جمله شهرستان هایی است که ممنوعیت ورود افاغنه و دیگر اتباع بیگانه را  ندارد و به همین دلیل باعث شده تا مهاجرت افغان‌ها به این شهرستان جنوبی کشور که موقعیت استراتژیک و راهبردی دارد افزایش یابد که نیازمند این است که مسوولان، فکری به حال قطب هم‌جوار پایتخت انرژی ایران کنند.

چندین سال است که جم میزبان مهمانانی ناخوانده بدون داشتن اسناد هویتی و به شکل غیرمجاز از آن سوی مرزهاست و افزایش آنها باوجود این که پتانسیل‌های شغلی و اقتصادی را برای جوانان جمی از بین می برد سبب بیماری های مختلفی نیز می‌شوند.

فرصت‌های شغلی در زمینه کشاورزی، ساختمان سازی، کارگری و حتی دست‌فروشی باعث شده تا اتباع بیگانه در جم ماندگار شوند و از آن سو تعداد زیادی از پاکستانی‌ها که عامل بسیاری از بیماری‌ها هستند با تکدی‌گری در نقاط مختلف شهر جم، هم چهره شهر را زشت کرده‌اند و هم بیماری‌ها را رواج می دهند.

حضور گسترده اتباع بیگانه در شهرستان جم که تعداد زیادی از آنها را افراد بدون مجوز تشکیل می دهند به معضلی جدی در این شهرستان تبدیل شده و جمی‌ها به جد خواستار ممنوع الورود شدن این دیار برای افاغنه هستند.

به نظر می‌رسد با عزمی که توسط مردم و مسوولان وجود دارد می‌تواند در آینده‌ای نزدیک شاهد خروج بخش اعظمی از اتباع بیگانه در این شهرستان باشیم و عدم به کارگیری این افراد در مشاغل مختلف می‌تواند زمینه  ترک آن‌ها را برای همیشه فراهم کند، موضوعی که تا به حال مردم و مسوولان به انسجام خوبی در این خصوص نرسیده‌اند.

اتباع بیگانه ساکن در جم زنگ خطری جدی برای شهرستان جم هستند و شاید زمان آن رسیده تا زمینه خارج شدن آن‌ها از این شهرستان پر استراتژیک فراهم شود.

به گزارش فارس، هر گوشه از این شهرستان به‌ویژه شهر جم که مرکز شهرستان جم است را که نگاه می‌کنیم گویا کابل مرکز افغانستان شده و برخی از خانه‌های مرکز شهر نیز در اختیار این اتباع قرار گرفته است و هر خانواده بیش از ۱۰ فرزند دارد و جمعیتی چند هزار نفری را در این شهرستان رقم زده اند که رسیدگی به این تعداد، داد برخی مسوولان را هم درآورده است.

طی سال‌های گذشته ردپای اتباع بیگانه هم مجاز و غیرمجاز در اکثر جرائم شهرستان جم وجود دارد و آنها در بطن اجتماع ورود کرده‌اند و  بسیاری معتقد هستند شهرستان جم به دلیل موقعیت راهبردی نفت و گاز، نباید سنگر امن برای مهاجرین غیرمجاز باشد، حتی بر امنیت شغلی عده‌ای از هم‌وطنان در شهرستان جم تاثیر گذاشته و حضور افاغنه زنگ خطری برای امنیت شهرستان است.

بر اساس این گزارش، موتورسواری و بعضا رانندگی خودرو این اتباع هم در شهر جم جای تأمل دارد و خوشبختانه راهنمایی و رانندگی شهرستان جم برای برخورد با آنها عملکرد موفقی داشته است.

فرمانده انتظامی سابق جم در زمان حضورش در این شهرستان به دلیل موقعیت راهبری با توجه به میزبانی از نفت و گاز حضور اتباع بیگانه را در جم و حتی جنوب استان بوشهر را مثل آتش زیر خاکستر عنوان کرده بود.

طبق بررسی‌های خبرنگار خبرگزاری فارس، اکثر افاغنه‌های ساکن جم در محدوده سنی ۲۰ الی ۳۰ سال هستند و به نظر می‌رسد زمان آن رسیده تا به میهن خود بازگردند.

به گفته فرمانده انتظامی شهرستان جم طرد اتباع بیگانه غیرمجاز در این شهرستان در اولویت پلیس قرار دارد و طبق آخرین آمار منتشر شده طی سال جاری بیش از ۷۵۰ افاغنه از این شهرستان خارج شده‌اند.

بر اساس این گزارش، حجت ریحانی‌نیا شهردار سابق انارستان در مرداد ماه سال جاری در جمع خبرنگاران به موضوع افاغنه در شهر انارستان اشاره کرد و گفته بود: شهر انارستان ۳ هزار و ۲۰۰ نفر جمعیت دارد که بیش از ۵۰۰ نفر از ساکنین انارستان از اتباع بیگانه است.

آمار دقیقی از حضور اتباع بیگانه در شهرهای جم و ریز و حتی روستاها منتشر نشده است هر چند به نظر می رسد حضور آنها در شهر جم جمعیتی چند هزار نفری را شامل می شود به طوری که در هر ساعتی از روز و شب در شهر جم حضور داشته باشید تعداد زیادی از آن ها را مشاهده خواهید کرد که نیازمند یک تفکر و برنامه‌ریزی وسیع برای ساماندهی حضور این تعداد افرادی است که بخش عمده آنها حضوری غیرمجاز و فاقد هویت دارند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

  •