چهارشنبه, ۲۸ شهریور , ۱۳۹۷ - 2018 September 19
كدخبر: 786 نویسنده:سردبیر تاريخ:۱۸ خرداد ۱۳۹۵

نشست نخبه علمی شهرستان جم با جمعی از دانشگاهیان و اهالی رسانه برگزار شد

mneshast6

ندای جم ؛ دکتر طالب مؤذنی که پس از 8 سال دوری از وطن به اقتضای ادامه تحصیل، برای مقطعی کوتاه به زادگاهش بازگشته است، در برنامه ای که با موضوع ” آموزش عالی و توسعه علمی و فنی در شهرستان جم” از طرف دانشکده و با حضور جمعی از دانشگاهیان و خبرنگاران برگزار شد، به ایراد سخنرانی و پاسخ به سؤالات حاضرین پرداخت.

دکتر مؤذنی در ابتدای جلسه ضمن قدردانی بخاطر ترتیب جلسه و برشمردن اهمیت موضوع آموزش عالی در بستر توسعه شهرستان، در بیانی کلی به سیر تحصیلی خود از مقطع ابتدایی تا کسب مدرک پست داک (فوق دکترا) مهندسی برق مخابرات از دانشگاه نوادا آمریکا و توفیقات علمی و پژوهشی خود در حین تحصیل اشاره نمود.
در ادامه جلسه خلیل نیکخواه (فرهنگی باسابقه و دانشجوی دکترای ادبیات فارسی دانشگاه خوارزمی) در صحبت هایی کوتاه ضمن گریزی به گذشته فعالیت ها و تحرکات مردمی، شورایی و صنفی در سال های دور برای نیل به دستاوردهای فعلی و چشم انداز آتی آموزش عالی در مسیر توسعه شهرستان، به برشمردن برخی خصائل و فضائل دکتر مؤذنی و نقش بسزا و تأثیرگذار پیگیری ها و تلاش های وی در این پروسه پرداخت.
حسین گرامی فرهنگی باسابقه و از معلمان دوره راهنمایی دکتر مؤذنی نیز خاطره ای کوتاه از آن روزگار و قابلیت های آموزشی و ذکاوت بالای وی در دوران دانش آموزی نسبت به دیگر هم کلاسی ها تعریف نمود.
از دیگر سخنرانان این نشست رئیس دانشکده فنی و مهندسی بود. مهندس مهدی باقری نیز به سیاق سخنرانی های اخیرش در جلسات مختلف رسمی و غیر رسمی، آغاز صحبت هایش را به بیان کمبودها، مشکلات فعلی، عدم جدیت و خواست همه جانبه در شهرستان برای بقای دانشکده و ناامیدی کامل مجموعه فعلی اش در ادامه روند رخ داده برای دانشکده پرداخت.
البته در خلال بیان مشکلات و گلایه ها اشاره ای کوتاه نیز به توفیقات آموزشی، علمی، پژوهشی و فرهنگی دانشکده در سطح شهرستان، استان و کشور علیرغم وجود موانع مختلف و درخواست از رسانه ها و نخبگان برای توجه بیشتر به این توفیقات و دستاوردها در حمایت از این دانشکده محروم، داشت.
در اواسط برنامه و با طرح سؤال رئیس دانشکده فنی و مهندسی خطاب به دکتر مؤذنی و دیگر حضار با این عنوان که “در شرایط کنونی مزیت های وجود چنین دانشگاهی برای شهرستان چیست و بقای آن چه لزومی دارد”، ضمن به چالش کشیدن مبحث و درخواست بازبینی و پاسخ برای این سؤال اساسی، فضای جلسه را به گفتگو و پرسش و پاسخ تغییر داد.
دکتر طالب مؤذنی در پاسخ به پرسش ارائه شده، با بررسی مقایسه ای اراده مردمی یا ملی و فلسفه تأسیس و حفظ دانشگاه در جوامع غربی و بالاخص دانشگاه های برتر دنیا در آمریکا با آنچه تحت عنوان دانشگاه در کشور ما قلمداد می شود، مهم جلوه دادن و مشارکت بیشتر اقشار مردمی و سرمایه گذاری خصوصی در این راستا را کارآمدتر و بادوام تر توصیف کرد.
وی در قسمت دیگری از سخنانش تشخیص نیازسنجی و سنخیت های فرهنگی منطقه خاص در سیاست گذاری و اقدام برای نیل به تأسیس یک دانشگاه را بسیار مهم و ضروری برشمرد.
به نمایندگی از اهالی رسانه و خبرنگاران حاضر نیز علی دانشمند (مدیر سایت خبری و تحلیلی آوای جم و دانشجوی دکترای حقوق بین الملل پردیس کیش دانشگاه آزاد تهران جنوب) در سخنی کوتاه همراهی و هماهنگی بیشتر مجموعه شورای شهر و شهرداری جم برای رفع مشکلات کلان دانشکده در این برهه حساس و از طرفی مشارکت و تحرک بیشتر تحصیل کردگان و جامعه دانشگاهی در بحث مطالبه گری از طریق نگارش مطالب مرتبط با حوزه آموزش عالی را خواستار شد.
قسمت پایانی جلسه نیز به ابراز نظرات و پرسش های برخی از حاضرین از دکتر مؤذنی پیرامون مباحث مطرح شده اختصاص داشت. محسن ذوالفقاری (دانشجوی کارشناسی ارشد مهندسی برق مخابرات دانشگاه آزاد شیراز)، احمد اعتماد (دانشجوی دکترای حقوق عمومی پردیس کیش دانشگاه تهران و رئیس سابق دانشگاه پیام نور جم)، مهندس غلامرضا احمدی (عضو هیئت علمی و رئیس سابق دانشکده فنی ومهندسی جم)، نقی مظفری (دانش آموخته ی کارشناسی ارشد روانشناسی بالینی دانشگاه علوم پزشکی تهران)، عباس کمالی (خبرنگار و تحلیل گر رسانه ای)، آسیه رفیعی پور (دانشجوی دکترای ریاضی دانشگاه کاشان) و داراب امجدی (کارمند سابق دانشکده) از سخنرانان پایانی جلسه بودند.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

یک پاسخ به نشست نخبه علمی شهرستان جم با جمعی از دانشگاهیان و اهالی رسانه برگزار شد

  1. احمدی :

    خداوکیلی خیلی از ابنا کجا نخبه هستند باید می نوشتید محفل دوستان در کنار هم

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

  •